Szczęście po szwedzku - recenzja

środa, marca 15, 2017 Magda 0 Comments

Moje ciało świetnie czuje się w ciepłych krajach, ale duszy bliżej do Północy. Podczas moich wakacji w Danii, Norwegii i Szwecji przekonałam się o tym, że skandynawski styl życia odpowiada mi najbardziej.
Piszę o tym więcej tutaj. Dbam o to, żeby chociaż kilka dobrych nawyków naszych północnych sąsiadów przestrzegać na co dzień. Ostatnio w moje ręce trafiła książka, która przypomina mi  te najważniejsze.


"Naucz się żyć" Matsa i Susan Blimarków to poradnik, który w Szwecji sprzedał się w ponad 500 000 egzemplarzy. W czym tkwi jego sekret? W prostocie, która zarówno w kuchni, designie, architekturze, jaki i w podejściu do życia jest największą skandynawską wartością.
Przez pierwszych kilka stron lektury zastanawiałam się, czy spostrzeżenia w książce nie są zbyt oczywiste. Podobnie jak tytuł: "Naucz się żyć". Czy naprawdę trzeba to dorosłym ludziom tłumaczyć? Tak, trzeba.
My, Europejczycy, cywilizacyjnie osiągnęliśmy wiele, ale prywatnie bardzo się pogubiliśmy. W dzisiejszych rozpędzonych, pełnych stresu i presji czasach warto od czasu do czasu przypomnieć sobie o tym, co najważniejsze. O podstawowych zasadach mądrego życia, które niby każdy słyszał w dzieciństwie, ale zapomniał o tym, żeby stosować je na co dzień. "Naucz się żyć" to nauka od podstaw - trochę jak ponadczasowe rady mądrej babci, trochę jak oczyszczające zalecenia terapeuty. To zbiór odkryć, których dokonali autorzy we własnej walce z depresją i chronicznym stresem. Radykalnie zmienili swój styl życia i radzą innym, jak żyć spokojniej i szczęśliwiej.
Mats i Susan Blimarkowie dzielą się z czytelnikami wszystkim, co im pomogło: od rozszyfrowania mechanizmów psychologicznych, które sterują nami od  dzieciństwa, po dobre nawyki związane ze snem i sportem; od poczucia własnej wartości po Facebooka i plotki. Do mnie najbardziej przemówiły rozdziały o ego i umiejętności bycia tu i teraz. Gorzko było to przyznać, ale wpadam w nałóg poszukiwania wrażeń i planowania przyszłości, wciąż wybiegając myślą do tego, co jeszcze przede mną, zapominając o dzisiejszym dniu. Przypomniał mi się tutaj mural, który ostatnio wypatrzył mój znajomy:


"Naucz się żyć" jest w dużej mierze o oczekiwaniach: tych, które stawiamy sami sobie, które od dziecka stawiają nam inni, które ma w stosunku do nas współczesna cywilizacja - a przynajmniej tak nam się wydaje. Bo to niekoniecznie prawda, za to pogoń za ich spełnianiem może naprawdę uprzykrzyć życie.
W książce sporo jest pozytywnych przysłów i cytatów. Na koniec tej recenzji wybrałam jeden, który najlepiej podsumowuje ten prosty poradnik: "Ciesz się drobiazgami. Być może pewnego dnia obejrzysz się za siebie i zrozumiesz, że to co małe, w istocie było wielkie".

Mocne strony tej książki:

1. Zrozumiały język, wiedza podana w przystępny sposób
2. Przykłady z osobistego życia autorów
3. Inspirujące cytaty

Komu się spodoba:

1. Fanom skandynawskiej szkoły życia
2. Miłośnikom literatury motywującej i inspirującej
3. Wszystkim przemęczonym, zestresowanym, wypalonym i poszukującym inspiracji


"Naucz się żyć", Susan i Mats Billmark
Wyd. Otwarte
Cena 34,90 zł

0 komentarze: