Tam mieszkam - recenzja

środa, listopada 23, 2016 Magda 0 Comments


Kiedy dowiedziałam się o książce "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą " Malwiny Wrotniak, westchnęłam: książka, którą sama chciałam napisać!
To najlepiej oddaje, jak bardzo mnie zainteresowała. Czekałam na nią z mieszaniną niecierpliwości, ciekawości i zazdrości. I nie bez ukłucia żalu przyznaję - jest bardzo dobra!
Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego portalu bankier.pl, od kilku lat prowadzi cykl rozmów o polskiej emigracji. Na moim blogu oraz portalu styl.pl sama zamieszczam rozmowy z Polkami, które wyjechały do odległych, egzotycznych miejsc i zajmują się tam niecodziennymi rzeczami, dlatego choć projekt "Tam mieszkam" był mi wcześniej nieznany, od razu po jego odkryciu sięgnęłam książkę, która pod tym samym tytułem ukazała się jesienią.


 Szybko dostrzegłam różnice między naszymi wywiadami. W przeciwieństwie do moich rozmówczyń, bohaterowie "Tam mieszkam" to zarówno kobiety, jak mężczyźni. Wyjeżdżają nie tylko daleko, czasem całkiem blisko. Nie zawsze jest to ich świadomy wybór, czasem tak układa się ich rodzinna historia. Nie zawsze też mają w nowym miejscu życie jak w bajce, czasem płacą za swój wybór wysoką cenę.
Niemcy, Grecja, Wielka Brytania, Holandia, Wyspy Owcze, USA, Szwecja, RPA, Kolumbia, Wietnam, Katar, Chorwacja, Hongkong, Indonezja - tu osiedlili się bohaterowie książki. Wyjechali sami lub z całą rodziną, jako dzieci lub dorośli, za pracą, za partnerem, za przygodą, która wzywa w nieznane. Wszyscy łatwiej lub trudniej stali się częścią nowych społeczności i ich bacznymi, świadomymi obserwatorami. To nie typowi zarobkowi emigranci, pracujący gdzie indziej, ale myślami zwróceni w stronę Polski. Bardziej przypominają zagranicznych korespondentów. Opowiadają o lokalnych zwyczajach, gospodarkach, rynkach pracy, mentalności. Znają historię, język i kulturę krajów, w których przyszło im żyć. Czasami ma się wrażenie, że wiedzą o nich więcej, niż rdzenni mieszkańcy.
"Tam mieszkam" może stać się praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy rozważają emigrację. Oprócz subiektywnych wrażeń, jak żyje się tu i tu, książka dostarcza informacji o niezbędnych formalnościach związanych ze stałym pobytem, realiach zatrudnienia, warunkach mieszkaniowych.
Na tej podstawie łatwiej podjąć decyzję. A czasem trudniej, kiedy czyta się o cieniach wyjazdu - tęsknocie za Polską, szoku kulturowym i wielu ograniczeniach z tytułu bycia przyjezdnym. Wybór nigdy nie jest łatwy, ale lepiej dokonać go świadomie.Mocne strony tej książki:

1. Dobrze dobrani rozmówcy, którzy poza tym, że mieszkają w ciekawych miejscach, potrafią wiele o nich powiedzieć
2. Dobrze poprowadzone wywiady, które docierają do ciekawych i praktycznych aspektów życia za granicą
3. Krótkie profile krajów opracowane przez autorkę, które uświadamiają czytelnikom geograficzny, ekonomiczny i kulturowy kontekst każdej rozmowy.

Komu się spodoba:

1. Fanom reportażu podróżniczego
2. Rozważającym emigrację lub tym, którzy mają emigrantów wśród bliskich i znajomych
3. Zainteresowanym bieżącą sytuacją migracyjną w Europie i na świecie.

"Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą"
Malwina Wrotniak
Wyd. Marginesy
37,90 zł

0 komentarze: