Barcelona, stolica Polski - recenzja

wtorek, października 11, 2016 Magda 0 Comments


Książka o Barcelonie, jakiej jeszcze nie czytałam.

Barcelona długo zajmowała pierwsze miejsce na liście moich ulubionych europejskich miast i nadal znajduje się w ścisłej czołówce. To dla mnie idealne miejsce do życia: energia miasta łączy się tu z luzem wybrzeża, a przestrzeń nowoczesnych dzielnic równoważy zacisze starówki pełnej klimatycznych placyków i kamienic o oknach z drewnianymi żaluzjami. Do tego fantastyczne budynki mistrza Gaudiego, niezrównane tapas i moje ulubione drzewa: palmy.

Jest w tym mieście coś, co sprawia, że dobrze się tam czuję. I nie tylko ja. Mimo dzielących nas dwóch tysięcy kilometrów Polaków i Katalończyków łączy tajemniczy rodzaj duchowego porozumienia. Postanowiła je zbadać Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, autorka książki „Barcelona, stolica Polski. Dlaczego Katalończycy kochają Polskę, a Polacy Katalonię.”

Na rynku pojawia się ostatnio mnóstwo książek pisanych przez Polki z sympatii do południowych krajów. Przeważnie są to bardziej lub mniej wartościowe laurki, z wątkiem romansowym na pierwszym planie. Książka Ewy Wysockiej stanowi na tym tle wyjątek i zalicza się do zupełnie innego gatunku (i klasy).
"Barcelona" sięga dużo głębiej niż miłość do słońca, oliwek, wina i pomarańczy. Zagłębia się w historię, kulturę, język, życiorysy sławnych postaci (pisarzy, polityków, sportowców i władców), niestrudzenie poszukując łączników między Polską i Katalonią i próbując znaleźć ich wytłumaczenie. Czas spędzony w Barcelonie autorka spożytkowała znacznie produktywniej niż beztrosko sącząc cavę - zgromadziła wiele polsko-katalońskich odkryć, które serwuje czytelnikom w formie ciekawostek, faktów historycznych, anegdot i legend.
Z książki dowiemy się między innymi:
-    dlaczego Katalończyków od wieków nazywa się Polakami
-    co w Barcelonie robili Chopin, Gombrowicz, Kapuściński, Paderewski i Anders
-    gdzie w tym mieście znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej
-    co Polska ma wspólnego z sukcesem piłkarskigo klubu Barça
-    gdzie w Barcelonie zjemy śledzie popijane piwem.
Mamy też szansę spojrzeć na wzajemną sympatię między narodami od strony Katalończyków. Książka zdradza, za co cenią Kantora i Lupę, które polskie kreskówki podbiły ich serca, poznamy wrażenia Katalończyków uczących się polskiego i przyjrzymy się działalności polsko-katalońskich stowarzyszeń kulturalnych działających w Barcelonie.
Lektura tej książki to przyjemność. I radość z odkrycia, że z tym fantastycznym miejscem na ziemi nas tak wiele nas łączy!

Mocne strony tej książki

1.    Rzetelny research – to polsko-katalońska encyklopedia w wersji kieszonkowej
2.    Zdjęcia. Nie apetyczne pocztówki podrasowane w photoshopie - częściej czarno-białe, archiwalne, jak wycięte ze starych gazet.
3.    Przystępna forma zwięzłych rozdziałów - są jak krótkie opowieści przy stole, które starczą akurat na jeden kieliszek sangrii


Komu się spodoba


1.    Wszystkim miłośnikom Katalonii, których sympatia wykracza poza kibicowanie Barçy
2.    Zainteresowanym współczesną historią i kulturą europejską
3.    Zmęczonym sztampową literaturą podróżniczą

Barcelona, stolica Polski
Ewa Wysocka
Wyd. Marginesy
34,90 zł

0 komentarze: