Osada Młynarska Boroniówka

sobota, września 03, 2016 Magda 1 Comments


Kojący klekot młyńskiego koła, plusk wody w tartaku, odurzający zapach świeżych wypieków i wszechobecna zieleń. W tym baśniowym miejscu czas niespiesznie odmierza sędziwy młyn.

Boroniówka to historyczna osada na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, która otworzyła swoje podwoje dla odwiedzających.


Historia tutejszego młyna sięga XV wieku. Pierwszym właścicielem był Zakon Sióstr Klarysek z Grodziska, które przekazały młyn i tartak wodny w ręce prywatne w 1816 roku. Obecne zabudowania mieszkalne i gospodarcze pochodzą z roku 1850. To cenny przykład drewnianej architektury przemysłowej z zachowanym oryginalnym wyposażeniem i starymi urządzeniami działającymi do dziś. W Boroniówce działa młyn, który mieli ziarno na kamieniach i daje pytlową mąkę oraz wprawiony po latach w ruch tartak wodny.


www.boroniowka.pl
Dziś w Boroniówce działa cukiernia z kawiarenką, gdzie można napić się kawy w towarzystwie kawałka domowego ciasta. W osadzie organizowane są warsztaty piekarnicze i kulinarne, takie jak pieczenie chleba w piecu chlebowym z naszej mąki pytlowej, wycinanie ciastek i pierników czy lepienie pierogów. Pole do popisu mają także dzieci, dla których można zorganizować zajęcia edukacyjne o tajnikach zawodu młynarza czy procesu pieczenia chleba.

www.boroniowka.pl
 Klimatyczna chata, młyn, tartak i otaczający zabudowania dziki sad to świetna sceneria plenerów fotograficznych, malarskich i sesji zdjęciowych. Teren osady można również wynająć na piknik, wystawę i imprezy plenerowe. Właściciele są otwarci na indywidualne pomysły odwiedzających.
www.boroniowka.pl
Boroniówka jest otwarta dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godzinach od 10-17, w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu się. Wejście na teren osady jest odpłatne. Bilet normalny 10zł, bilet ulgowy 8zł. Fotografowanie jest dozwolone i nieodpłatne, wyjątek stanowią sesje okolicznościowe (cena 120zł/ godzina)
Kontakt:
Osada młynarska Boroniówka
32-043 Skała, Grodzisko 22
tel. 12 3801109, 12 6263232
osada@boroniowka.pl
www.boroniowka.pl
FB: www.facebook.com/Boroniowka

www.boroniowka.pl 

1 komentarz:

  1. Dziękujemy za piękną reklamę! Już niedługo zapraszamy do odwiedzin w nowym sezonie. Będziemy o nas przypominać bliżej maja! :)

    OdpowiedzUsuń