Wszystkie barwy szczęścia - recenzja

środa, sierpnia 03, 2016 Magda 0 Comments"Ahoj, marynarze wszelkich wód poznania! Wyruszmy w podróż po spełnione i szczęśliwe życie!"
Niezamierzone - błogosławione. Ten złożony z dwóch słów cytat najlepiej i najzwięźlej podsumowuje przesłanie książki Joanny Wieczorek-Dieng pt. "Wszystkie barwy słońca. Historia prawdziwa własnoręcznie uszyta". Ta opowieść mogłaby stanowić polski odpowiednik "Jedz, módl się, kochaj". Autorka też wybrała się na Bali w poszukiwaniu szczęścia i samej siebie. Ale nie wszystko potoczyło się zgodnie z jej planem... i bardzo dobrze!

Różnic między "Barwami" a kultową powieścią Elizabeth Gilbert jest więcej. Książka Joanny nie jest relacją z jednego wyjazdu, opisującą go od początku do końca. Przypomina raczej notes pełen zapisków z różnych zakątków świata, który zawsze wkłada się do walizki. A w nim zdjęcia, cytaty, inspiracje, obserwacje. Ameryka, Mauritius, Kambodża, Wietnam, Erytrea, Jemen, Egipt, Maroko, Gwatemala, Indie, Indonezja i inne - wspomnienia autorki przypominają stemple w paszporcie obieżyświata. Są dowodem fascynującego życia, ale też wewnętrznych przemian, które finalnie zaprowadziły autorkę do... Senegalu.

Wiosną 2013 roku odeszła z dobrze płatnej pracy, a potem kupiła bilet na Bali. Po latach duchowych poszukiwań, uczestniczenia w kursach i warsztatach samopoznania to właśnie na legendarnej indonezyjskiej wyspie chciała przeżyć przełom. Swoje szczęście odnalazła w Malezji, gdzie spotkała miłość, która zawiodła ją do Afryki. To tam poślubiła mężczyznę swojego życia - szamana i uzdrowiciela. I tam została.Autorka od lat interesuje się jogą, medytacją, technikami uważności, tańcem, śpiewem intuicyjnym, tantrą i szamanizmem. Atmosfera duchowego rozwoju towarzyszy już pierwszym stronom "Wszystkich barw słońca", napisanych językiem przywodzącym na myśl realizm magiczny. Niewtajemniczeni muszą się do niego przyzwyczaić. Książka dzieli się na cztery części: czas spokojnego życia, czas przebudzania, czas przemiany i czas zmiany. Każda odpowiada kolejnym etapom wewnętrznej podróży, którą przeszła autorka. Poza opisem osobistych doświadczeń podpowiada czytelnikom, jak to zrobić. Bo, jak pisze cytowany przez nią Rumi, nie wystarczy czytać, trzeba działać. "Zakończyłem etap szukania odpowiedzi w książkach czy gwiazdach. Zacząłem słuchać nauk swej własnej Duszy."


Mocne strony tej książki:

1. Podział na krótkie rozdziały, które przypominają lekcje - wygodne do czytania podczas podróży

2. Inspirujące cytaty, legendy, filozoficzne przesłania
3. Energia i entuzjazm w języku autorki

Komu się spodoba:

1. Kobietom poszukującym własnej drogi
2. Miłośnikom literatury inspirującej do zmian w życiu, na przykład serii "Sekret" i książek Reginy Brett


"Wszystkie barwy słońca"
Joanna Wieczorek - Dieng
34,90 zł
Wyd. Edipresse

0 komentarze: