Festival Colombo na Porto Santo

wtorek, sierpnia 30, 2016 Magda 0 Comments


Brazylia, Madera, Azory, Cabo Verde, Angola, Mozambik, Goa, Flores, Timor Wschodni – tak daleko sięgały portugalskie kolonie. Wspomnienia tamtych czasów są wciąż żywe.
Wystarczy spojrzeć na mijane w Portugalii twarze, wsłuchać się w rytmy tutejszej muzyki, zajrzeć do knajpek serwujących smaki z całego świata. Wiatr od oceanu, omiatający wybrzeże i liczne wyspy, niesie opowieści o dalekich stronach. Portugalczycy chętnie wracają do minionych, wspaniałych czasów.

Dzięki odwadze żeglarzy i determinacji władców, Portugalia nie miała sobie równych w epoce wielkich odkryć geograficznych, odsłaniając tajemnice nieznanych lądów i przyczyniając się do rozwoju kartografii. Osiągnięcia tamtego okresu przypomina  festiwal Krzysztofa Kolumba, organizowany co roku na wyspie Porto Santo, należącej do archipelagu Madery.
Festival Colombo odbywa się w połowie września w Vila Baleira (w tym roku w dniach 15-17 września). Jest pamiątką kilkuletniego pobytu Krzsztofa Kolumba na wyspie, kiedy pełnił rolę kupca pośredniczącego w handlu cukrem. To tutaj przyszły odkrywca Ameryki zamieszkał z żoną Filipą de Moniz, córką miejscowego kapitana. Tutaj też na świat przyszedł jego syn Diego.
Cieszący się wieloletnią tradycją festiwal pozwala doświadczyć atmosfery czasów morskich odkryć oraz zobaczyć sceny z życia mieszkańców archipelagu Madery w drugiej połowie piętnastego wieku. Najważniejszym wydarzeniem jest inscenizacja przybycia Krzysztofa Kolumba na wyspę. Widzowie zgromadzeni na plaży obserwują, jak żeglarz opuszcza karawelę Santa Maria i wraz z załogą płynie łodziami do brzegu, gdzie witają ich ówcześni notable. Na ulicach miasta odbywają się historyczne parady oraz odwzorowany z dużą dbałością o szczegóły XVI-wieczny jarmark. MW tych dniach organizowane są gry renesansowe, pokazy cyrkowe i teatralne, liczne koncerty oraz wystawy, a wszystko w oprawie muzyki i tańca z epoki. To także świetna okazja, by popróbować  lokalnej kuchni, kupić tematyczne pamiątki i przebrać się w strój z epoki, aby w pełni poczuć klimat średniowiecza.
fot. Tourismo da Madeira

Przy okazji festiwalu można zwiedzić muzeum Krzysztofa Kolumba: Casa Colombo – Museu do Porto Santo (Travessa da Sacristia, n.º 2 e 4, bilet 2 euro, ulgowy 1 euro), mieszczące się w domu, w którym przed wiekami mieszkał odkrywca. Muzeum stanowi nie tylko dokumentację obecności Kolumba w okolicy i wskazuje na strategiczne znaczenie wyspy w czasach portugalskiej ekspansji morskiej. Znajdują się tu też liczne eksponaty z wraku statku należącego do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, która zatonęła u północnych wybrzeży Porto Santo. Przypomina to, z jakim niebezpieczeństwem wiązały się podróże dalekomorskie w okresie średniowiecza. www.museucolombo-portosanto.com
Porto Santo warto odwiedzić nie tylko z powodu festwialu. Maleńka wyspa (o powierzchni niewiele ponad 40 km2 ) posiada 9-kilometrową Praia Dourada,jedyną naturalną, piaszczystą plażę na całym archipelagu.
.   Z Maderą łączą ją regularne kursy statkami i promami, jest tu też międzynarodowe lotnisko.
fot. Tourismo da Madeira
Źródło informacji:  www.visitportugal.com

0 komentarze: