Szlak Wina w Południowym Tyrolu

czwartek, lipca 21, 2016 Magda 0 CommentsWino plus Włochy równa się lato.

Trudno o bardziej oczywiste skojarzenia. Ale dziś pójdźmy mniej znanym szlakiem. Szlakiem Wina w Południowym Tyrolu.
Südtirol lub Alto Adige, to region znajdujący się  na północy Włoch, w urzekającej scenerii Dolomitów. Skąd więc niemiecka nazwa? Do 1919 roku Tyrol Południowy należał do Austrii. Dziś funkcjonują tu trzy języki urzędowe – niemiecki (posługuje się nim ok. 70% mieszkańców), włoski (25%) oraz ladyński - dialekt retoromański (5% ludności). W stolicy regionu, Bolzano, słychać jednak głównie język włoski.

fot. www.suedtirol.info/pl

W porównaniu z Włochami Południowy Tyrol jest niewielki, tutejsze uprawy stanowią tylko 0,7% włoskiej produkcji win. Mimo to występuje tu wielka różnorodność gatunków, które  są cenione na całym świecie i zdobywają liczne wyróżnienia. Wszystko dzięki długiej tradycji: nasiona winogron, znalezione w warstwie ziemi pochodzącej z epoki żelaza, świadczą o tym, że winorośl uprawia się tu od ponad 300 lat. Tym samym  Południowy Tyrol należy do najstarszych terenów uprawy winorośli na obszarze niemieckojęzycznym. Dziś przy powierzchni wynoszącej 5300 ha co roku produkuje się tu około 350 000 hektolitrów trunku.
Ze względu na położenie geograficzne klimat w Południowym Tyrolu jest wyjątkowo łagodny – słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku, występują też prądy śródziemnomorskie. Z ok. 20 gatunków winnej latorośli produkuje się tutaj świetne wina białe i czerwone, z przewagą win białych. Najważniejszymi odmianami winorośli są vernatsch, lagrein i gewürztraminer.  Uprawia się tu również pinot bianco (weissburgunder), pinot grigio (grauburgunder), sauvignon blanc i chardonnay. Wśród win czerwonych najpopularniejsze szczepy to lagrein i lżejszy schiava (vernatsch), a w dalszej kolejności pinot nero (blauburgunder), cabernet sauvignon i merlot.

fot. pixabay.com
 W regionie stworzono 'Südtiroler Weinstraße', czyli "Południowotyrolski Szlak Wina“. Jego trasa biegnie wzdłuż linii winnic i malowniczych zamków, łącząc 16 miast, m.in. Nalles, Terlano, Bolzano, Eppan, Caldaro, Termeno. Szlak można przebyć samochodem lub rowerem, zatrzymując się na degustacje i zakupy.  Przez cały rok odbywają się festiwale i wydarzenia związane z winem.

fot. www.suedtirol.info/pl

"Produktem ubocznym" uprawy winorośli jest mocniejszy alkohol - grappa. Ta z południowotyrolskim znakiem jakości jest produkowana wyłącznie z winogron pochodzących z Południowego Tyrolu. Używa się w tym celu wytłoków - skórek pozostałych po wyciśnięciu soku, które są szczególnie bogate w substancje aromatyczne. W procesie produkcji nie stosuje się żadnych dodatków ani substancji uszlachetniających. Grappa jest dobrym uzupełnieniem posiłków i – co zostało udowodnione – wspomaga trawienie. Można ją również stosować w leczeniu zewnętrznym, o czym wiedzieli lokalni mnisi już w XIII wieku :)

Więcej informacji: www.suedtirol.info/pl

0 komentarze: