Portugalia z dziećmi

sobota, lipca 02, 2016 Magda 0 Comments


Jako świeżo upieczona mama z jednej strony tęsknię za podróżami, z drugiej zaczynam szukać pomysłów na wakacje z dzieckiem. Jednym z nich jest portugalskie Algarve.


Najlepsze plaże w Europie

Algarve słynie z długich i szerokich, złocistych plaż, uroczych zatoczek, ciepłego klimatu oraz świeżych owoców morza. W regionie znajduje się aż 88 plaż oraz 4 mariny (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy wind surfingu.

fot. pixabay.com

Lagos – relaks nad oceanem i atrakcje dla małych odkrywców

Dobrym miejscem na rodzinne wakacje jest Lagos z ponad 4-kilometrową, piaszczystą plażą Meia Praia. Można tu wynająć leżanki i parasole, sprzęt do wind-, kite- i surfingu, oraz pograć w siatkówkę plażową. Od południa plaża graniczy z rzeką, którą często pływają statki. Po drugiej stronie rzeki znajduje się niewielki, fort, wybudowany tuż nad brzegiem oceanu, oraz dwie mniejsze plaże Praia do Cais da Solária oraz Praia da Batata. Ich zaletą są łagodne fale oraz nieduża, zaledwie kilkumetrowa odległość od starego miasta, gdzie znajduje się wiele restauracji, barów i kawiarni, a także mauretański zamek Castelo dos Governadores. Nieco dalej na południowy zachód rozciąga się malownicza, osłonięta wysokimi klifami plaża Praia da Dona Ana, z czystą wodą zachęcającą do snurkowania i podglądania rozgwiazd, ukwiałów i rybek. Jeszcze dalej na zachód, dokładnie po drugiej stronie cypla, znajduje się druga  najdłuższa w okolicy (po Meia Praia) plaża Praia de Porto de Mós. Jest szeroka, piaszczysta i mniej zatłoczona.


fot. pixabay.com

W Lagos, z którego wyruszały dalekomorskie wyprawy do Afryki i Indii, nie mogło zabraknąć atrakcji nawiązujących do odkryć geograficznych. Warto zajrzeć do XVII-wiecznej fortecy Forte Ponta da Bandeira, która broniła portu przez Maurami i piratami. Wybudowana na planie kwadratu, ma mocne mury, okrągłe wieże strażnicze i most zwodzony, po którym wchodzi się na dziedziniec wewnętrzny. Jest tu mała wystawa nt. portugalskich wypraw morskich oraz rzeźby artysty José Maria Pereira. W niewielkiej kaplicy świętej Barbary można obejrzeć typowe dla Portugalii płytki azulejos, a z murów spojrzeć na ocean i okolicę. Fort jest otwarty od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 2 euro, ulgowy – 1 euro. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.
Mali miłośnicy przygód powinni zajrzeć do centrum edukacyjnego Centro Ciência Viva de Lagos (Rua Dr. Faria e Silva 34, naprzeciwko mariny), gdzie znajdują się interaktywne ekspozycje nt. nawigacji morskiej, komunikowania się na odległość (flagi sygnałowe, alfabet Morse'a) oraz codziennego życia na pokładzie statku (m.in. zawiązywanie węzłów, wiosłowanie, wspinanie się po linie). Centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli. Bilet rodzinny kosztuje 7 euro (dla dwojga dorosłych oraz dowolnej liczby dzieci do 17 roku życia), bilet normalny – 3 euro, ulgowy – 1,5 euro. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo (www.lagos.cienciaviva.pt).

fot. pixabay.com
 
Natomiast przy porcie Marina do Lagos znajduje się muzeum figur woskowych Museu de Cera dos Descobrimentos, przedstawiające 16 ważnych wydarzeń z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Można zobaczyć księcia Henryka Żeglarza, który właśnie z Lagos wysyłał statki na ekspedycje zamorskie, scenę przybycia Vasco da Gamy do Indii (co umożliwiło Portugalii zyskowny handel m.in. przyprawami), odkrycie Brazylii, przybycie Marco Polo do Indii, podróż dookoła świata zapoczątkowaną przez Ferdynanda Magellana, jak również wielkiego portugalskiego poetę Luísa Vaz de Camõesa. Muzeum jest otwarte codziennie. Bilet normalny kosztuje 5 euro, dzieci od 4 do 11 lat płacą 3 euro, a seniorzy powyżej 65 roku życia – 4 euro (www.museuceradescobrimentos.com).

Wodne szaleństwo

Na przedmieściach Lagoa zlokalizowany się największy park wodny w Portugalii i jeden z największych w Europie – Slide & Splash. Na powierzchni ponad 28 tysięcy m2 znajduje się kilka basenów oraz zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, jacuzzi, duży trawnik do leżakowania, 5 restauracji, lodziarnia, toalety oraz bezpłatny parking. Największy poziom adrenaliny czeka na tych, którzy zjadą z Kamikaze (16 m wysokości) oraz ciemną rurą Black Hole. Mniejsze dzieci mogą bawić się na piankowej zjeżdżalni lub w wodnym świecie Tropical Paradise. W parku, o określonej godzinie, odbywają się pokazy lotów jastrzębi, akrobacji papug oraz prezentacja różnych gatunków gadów. Park czynny jest od kwietnia do 29 października. Wstęp kosztuje 19 euro dla dzieci w wieku 5-10 lat oraz seniorów powyżej 65 roku życia, natomiast 27 euro – dla osób w wieku 11-64 lata.  Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Warto kupić bilety przez Internet, aby zyskać 15% zniżki i bez kolejki  wejść do środka. Na miejscu można wynająć parasole i leżaki (w cenie 5 euro). (www.slidesplash.com).
fot. Visit Portugal

W Guia, niedaleko miejscowości Albufeira, znajduje się park tematyczny Zoomarine, którego największą atrakcją jest Dolphin Emotions Premium, czyli zabawa z delfinami w basenie, poprzedzona krótkim wykładem na temat tych wyjątkowych ssaków. Całość trwa ok. 90 min i odbywa się w 12-osobowej grupie (minimalny wiek uczestnika to 6 lat, wymagana umiejętność pływania i wcześniejsza rezerwacja). Koszt tej atrakcji wynosi 169 euro od osoby (w cenie jest wstęp do całego parku), widzowie płacą 21 euro lub 31 euro.
W Zoomarine odbywają się pokazy akrobacji delfinów, zabawny występ fok i lwów morskich, pokaz papug, jak również lotów jastrzębi, orłów i sów. Jest tu też duże akwarium z 20 ekosystemami (m.in. koniki morskie i płaszczki) oraz egzotyczny gaj Americas z niektórymi gatunkami ptaków z kontynentu amerykańskiego. W kinie 4D Cinema można obejrzeć animowany film o małym delfinie (wstęp od 6 lat), a w Pirate Bay przedstawienie o piratach. Jest tu również małe wesołe miasteczko z karuzelą, kołem młyńskim, ciuchcią i raftingiem w balii.  Natomiast w tutejszym parku wodnym można skorzystać ze sztucznej plaży Zoomarine Beach oraz odkrytych basenów i zjeżdżalni (co odważniejsi mogą się pokusić o zjazd z Harakiri). Park ma bardzo dobrą infrastrukturę, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi: miejsca do przewijania rozsiane po całym parku, możliwość wynajęcia wózków dla dzieci, leżaków i parasoli, bezpłatny parking, restauracje, toalety, sklepy. Bilet normalny za 1 dzień kosztuje 29 euro, ulgowy – 19 euro, a 2-dniowy – odpowiednio 27 i 37 euro. Co ciekawe, dzieci poniżej 1 m wysokości wchodzą za darmo. Kupując online można zaoszczędzić 15% ceny. W lipcu i sierpniu park czynny jest codziennie w godzinach 10 – 19:30 (www.zoomarine.pt).

fot. Visit Portugal

Cuda z piasku

Niedaleko Zoomarine, na obrzeżach Pêra (Rua de Areias de Pêra) od lat odbywa się FIESA, czyli Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku (International Sand Sculpture Festival), uznawany za jedną z największych imprez tego typu na świecie. W tym roku na powierzchni 15 tys. m2 z ok. 40 tysięcy ton piasku artyści stworzyli wyjątkowe dzieła, odzwierciedlające temat przewodni –  muzykę. Możemy więc zobaczyć posągi przedstawiające popularnych piosenkarzy i kompozytorów (m.in. Mozarta, Luciana Pavarotti, The Beatles, Bono, Madonnę, Freddiego Mercury, Raya Charlesa, Davida Bowie czy Amy Winehouse) oraz sceny nawiązujące do tradycyjnej muzyki z różnych krajów świata. Dzieci ucieszą piaskowe postacie z bajek. Niektóre z rzeźb są ogromne, bo mają aż 12 metrów wysokości. Dzieła można oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ organizatorzy zapewnili kolorowe oświetlenie. Dodatkowo, chętni mogą spróbować swoich sił w rzeźbieniu w piasku. Wieczorami wyświetlane jest film przedstawiający proces powstawania tegorocznej wystawy oraz zdjęcia rzeźb z poprzednich edycji FIESA. Festiwal potrwa do 30 października. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 9 euro, dla dzieci w wieku 6-12 lat – 4,5 euro, a maluchy do 5 lat wchodzą za darmo (www.fiesa.org).
fot. pixabay.com

Imprezy tego lata

Na plaży w Armação de Pêra w dniach 4-10 sierpnia br. odbędzie się Weekend Piratów (Pirate Week), podczas którego wystawiane są inscenizacje najazdu tureckich piratów na miasteczko oraz jego obrona przez kapitana Dom Pedro i jego ludzi. Poza pojedynkami i grasującymi po mieście piratami, można liczyć także na ulicznych grajków oraz stragany z rękodziełem i regionalnymi smakołykami.

Natomiast na zamku w Silves w dniach 12-21 sierpnia zaplanowany jest średniowieczny jarmark Feira Medieval.  Uczestnicy tego festiwalu mogą choć na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza, za sprawą zainscenizowanych scen z czasów obecności Maurów w tym regionie. Na Feira Medieval będzie można spotkać rycerzy, szlachtę, Maurów, kuglarzy, egzotyczne tancerki i zaklinaczy węży, a także spróbować regionalnego jedzenia na jednym z wielu straganów. Bilet wstępu kosztuje ok. 2 euro, a za 2-3 euro można wynająć kostium dla dzieci lub dorosłych.

Źródło informacji: Visit Portugal0 komentarze: