Podróżnik fotograficzny - recenzja

środa, lipca 20, 2016 Magda 0 Comments


Fotografuję, więc podróżuję. Podróżuję, więc fotografuję.

Jestem niepoprawną fotograficzną amatorką. W podwójnym znaczeniu: uwielbiam dobre, profesjonalnie wykonane zdjęcia, a jednocześnie sama robię swoje całkowicie na czuja. Nie jestem w stanie opanować technicznych zawiłości fotografii. Na dźwięk słów: "ustawienia, przesłona, czas naświetlania" dostaję wysypki. Ja po prostu nie mówię w tym języku. Wielokrotnie prosiłam bardziej obeznanych znajomych o instruktaż i zawsze kończy się tak samo: niby rozumiem, ale nie jestem w stanie zapamiętać. Karteluszki i serwetki z notatkami gubią mi się jak liście na jesiennym wietrze. Polegam więc wyłącznie na instynkcie i pewnie nie wykorzystuję nawet ułamka możliwości mojej lustrzanki (tak, kupiłam ja w przypływie zapału). Z każdą kolejną podróżą obiecuję sobie popracować nad warsztatem, żeby z następnej przywieźć lepsze zdjęcia. Jak dotąd bez większych efektów.

Dlatego uważam, że książka Jacka Boneckiego "Podróżnik fotograficzny", z której pochodzi motto na początku tego postu, nie mogła trafić pod lepszy adres niż moje ręce.

Jest to częściowo fotograficzny poradnik, częściowo wysmakowany album zdjęć wykonanych w podróży. A tych autor z racji swojego zawodu obywa naprawdę sporo. Jacek Bonecki (www.bonecki.com) pracuje na zlecenie najważniejszych polskich mediów, ilustruje reportaże, fotografuje imprezy sportowe takie jak rajd Dakar, jest autorem publikacji o fotografii, prowadzi plenery i warsztaty fotograficzne. Odwiedził  z aparatem i kamerą ponad 60 krajów świata na 6 kontynentach.

Jak każdy dobry kurs czy szkolenie, "Podróżnik fotograficzny" dzieli się na część teoretyczną i praktyczną.

Ta pierwsza odpowiada na pytania, jaki wybrać aparat, obiektyw, a nawet jak najlepiej spakować sprzęt w podróż. Podoba mi się to, że poza opisem różnych aparatów wraz z ich za i przeciw autor poleca konkretne modele. Jedni mogą to uznać za product placement, ale ja lubię być prowadzona za rekę i nie mam nic przeciwko dobrej radzie. Z książki dowiedziałam się też, jak najlepiej przeglądać zdjęcia przed przystąpieniem do ich obróbki. Okazuje się, ze monitor monitorowi nie równy, a drukarka drukarce. Do tego rozdziału postanowiłam wrócić na wyższym etapie wtajemniczenia. Bardziej zainteresował mnie ten poświęcony uniwersalnemu językowi obrazu. Chodzi o zasady fotografii w pigułce, a wśród nich muszą znaleźć się: kompozycja, kolor, perspektywa, światło i technikalia aparatu. Zdaniem autora przepis na udaną fotografię to 1. odpowiedni moment, 2. treść, czyli ciekawy motyw 3. świadome wykorzystanie światła, ostrości, barwy oraz filtrów. Uff. Wydaje się jasne. Pora na praktykę.


Druga część książki to zbiór zdjęć Jacka Boneckiego wraz z opisem, jak powstały. Podzielono je tematycznie: zdjęcia obrazujące ruch, portrety, fotografie podróżnicze i pejzaż. Krótkie sekcje z opisem poszczególnych kadrów czyta się jak felietony: poza parametrami technicznymi (opis sprzętu i zastosowanych ustawień) poznajemy okoliczności powstania tych konkretnych ujęć, a przy tym dowiadujemy się sporo o życiu zawodowego fotografa. Polowanie na dobre zdjęcia bywa i śmieszne (zwisanie za burtą, gdy za nogi trzyma kolega) i straszne (może skończyć się przystawieniem lufy do skroni). Wciągające, zabawne i inspirujące. Zwłaszcza, że niektóre fotografie chętnie oprawiłabym w ramy i powiesiła w mieszkaniu (moi faworyci znajdują się na stronach 65, 83, 179).

Czy dzięki "Podróżnikowi" wiem więcej? Na pewno. Czy tym razem coś zapamiętam na dłużej? Na szczęście mogę zawsze sięgnąć na półkę.


Mocne strony tej książki:

1. Wygodny układ: krótkie sekcje poświęcone każdej fotografii pozwalają na czytanie w wolnych chwilach, a zarazem pomagają zastanowić się nad każdym zdjęciem. Trochę jakbyśmy byli na wystawie.
2. Język, którym posługuje się autor. To spora sztuka przekazać szczegółową wiedzę (umówmy się, wyliczanie parametrów technicznych jest mało porywające) i jednocześnie utrzymywać uwagę czytelnika barwnym opisem scenek z życia fotografa.
3. Dodatkowe materiały, które można obejrzeć po zeskanowaniu stron.


Komu się spodoba:

1. Amatorom chcącym polepszyć swój fotograficzny warsztat
2. Miłośnikom estetycznych wrażeń, jakich dostarcza dobra fotografia podróżnicza i reportażowa
3. Poszukującym własnej zawodowej drogi w obszarach: fotografia, dziennikarstwo, reportaż, podróże.

"Podróznik fotograficzny"
Jacek Bonecki
Wyd. Edipresse
Cena 49,90 zł

0 komentarze: