Kraj mistrzów Europy na sportowo

środa, lipca 13, 2016 Magda 0 Comments


Kilka dni temu Portugalia zwyciężyła z Francją w finale EURO 2016. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się możliwościom aktywnego wypoczynku w tym kraju.

Skoki z klifu do wody, wyścigi motorówek, biegi ultra po szczytach gór i surfing na olbrzymich falach przyciągają do Portugalii poszukiwaczy ekstremalnych doznań.

Atlantyckie fale – wyzwanie dla surferów

Portugalia to europejska Mekka surferów. Największe fale w tym kraju i na świecie można spotkać w niewielkim Nazaré niedaleko Peniche. Miasteczko stało się sławne za sprawą Amerykanina Garretta McNamara, który w 2012 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako człowiek, który surfował na największej fali w historii (miała prawie 24 metry wysokości). Wyczyn można obejrzeć tutaj.
Nic dziwnego, że legendarny GMAC zamieszkał w Nazaré, by spełnić swoje największe marzenie i ujarzmić ponad 30-metrową falę. Idealną miejscówką do oglądania potężnych fal i popisów profesjonalistów jest klif Promontório do Sítio, zwłaszcza, że fale potrafią się wzbić na jego wysokość.
fot. www.visitportugal.com

W Portugalii odbywają się 3 serie zawodów surfingowych zaliczanych do rankingu World Qualifying Series, prowadzonego przez Professional Surfers’ Association. Zawodnicy mogą wystartować w Pro Santa Cruz 2016 na Maderze (20-24 lipca br.), SATA Airlines Azores Islands Pro (6-11 września) oraz Cascais Billabong Pro (24 września – 2 października). SATA Airlines Azores Islands Pro co roku przyciąga najlepszych surferów na wyspę São Miguel na archipelagu Azorów. Rywalizacja odbywa się na północy wyspy, przy plaży Santa Bárbara – jednym z najlepszych spotów do surfingu na Azorach. W lecie fale sięgają tu 1,5 m wysokości, a w zimie nawet 4,5 m. Natomiast w Cascais (okolice Lizbony) zawodnicy mogą liczyć na 1- do 3-metrowe fale przy plaży Praia do Guincho oraz 1- do 2-metrowe na Praia de Carcavelos.

 Przydatne rekomendacje spotów do surfingu można znaleźć na: www.portuguesewaves.com.

fot. www.visitportugal.com


Skoki ze skały, czyli Red Bull Cliff Diving

Mała, wulkaniczna wysepka Vila Franca do Campo (tuż przy São Miguel) w archipelagu Azorów 9 lipca w tym roku po raz piąty gościła konkurs skoków z klifu do wody. To trzeci etap z dziewięciu w ramach 2016 Red Bull Cliff Diving World Series. Śmiałkowie skakali do Oceanu Atlantyckiego z 20- i 28-metrowej skały z prędkością sięgającą 85 km/h, wykonując w trakcie lotu efektowne akrobacje i unikając uderzenia o klif. Rywalizacja odbywała się w kategorii mężczyzn (skok z 28 m) i kobiet (20 m). Widzowie mogli oglądać zawody z łódek dryfujących w pewnym oddaleniu od klifu. W tegorocznych zawodach startował Polak – Krzysztof Kolanus.

fot. www.visitportugal.com

Górskie biegi ultra

W Portugalii, zwłaszcza na malowniczych i wymagających pod względem ukształtowania terenu, archipelagach Madery i Azorów, organizowanych jest sporo górskich biegów długodystansowych. Prawdziwym wyzwaniem dla kondycji i hartu ducha jest Madeira Island Ultra Trail (MIUT) o długości 115 km. Trasa ma ok. 7000 metrów przewyższeń i wiedzie z zachodniego krańca wyspy na wschodni, wzdłuż kanałów irygacyjnych levadas, przez wyjątkowe lasy wawrzynowe Laurissilva oraz dwa najwyższe szczyty wyspy. Na jej pokonanie wyznaczono maksymalnie 32 godziny.
Najdłuższy ultra bieg w Portugali odbywa się jednak na kontynencie,. Jest to 220-kilometrowy, trwający 7-dni Peneda-Gerês Trail Adventure (PGTA) (8-14 kwietnia 2017 r.). Około stu zawodników przemierza tereny Parku Narodowego Peneda-Gerês mijając charakterystyczne granitowe spichlerze espigueiros oraz urzekające strumyki i wodospady.
Trzecie największe wyzwanie dla ultrasów w Portugalii stanowi 103-kilometrowy, 3-dniowy Azores Triangle Adventure (7-9 października br.), rozgrywany na trzech wyspach Azorów: Pico, São Jorge oraz Faial. Zawodnicy mijają zieloną szachownicę winnic, wbiegają na stratowulkan Pico, przemierzają księżycowy krajobraz wulkanu Vulcão dos Capelinhos, biegną obok kanałów nawadniających levadas oraz na ogromną kalderę Caldeira of Faial. Pomiędzy etapami przepływają z wyspy na wyspę.

fot. www.visitportugal.com

Wyścig motorówek w F1H2O World Championship – 29-31 lipca
Grand Prix of Portugal to trzeci etap z ośmiu w ramach mistrzostw F1H2O World Powerboat Championship, organizowanych przez Union Internationale Motonautique (U.I.M). Mistrzostwa jednokadłubowych łodzi motorowych odbywają się już od ponad 30 lat w 8 miejscach w Europie, Bliskim Wschodzie i Azji, a uczestniczy w nich do 20 najlepszych światowych kierowców motorówek. W tegorocznych zawodach startuje Polak – Bartek Marszałek, sklasyfikowany obecnie na 10. pozycji.
W ostatni weekend lipca F1H2O odbędzie się w Portimão w regionie Algarve. F1H2O World Powerboat Championship to Formuła 1 na wodzie: łodzie osiągają prędkość ok. 220 km/h na prostej, a na zakrętach – ponad 140 km/h. W oczekiwaniu na zawody warto zajrzeć na popularną, osłoniętą klifami plażę Praia da Rocha.
fot. www.visitportugal.com


Więcej informacji: www.visitportugal.com

Zdjęcie otwierające: www.pixabay.com
0 komentarze: