Jasmund, czyli Bałtyk inaczej

poniedziałek, lipca 18, 2016 Magda 0 CommentsMoże nad morze? Wystarczą dwie godziny jazdy od polskiej granicy, żeby wakacje nad Bałtykiem były inne niż zazwyczaj.


50 kilometrów piaszczystych plaż, śnieżnobiałe kredowe klify i kameralne kurorty. Znak rozpoznawczy: ażurowa nadmorska architektura z przełomu XIX i XX wieku oraz plażowe wiklinowe kosze, w których można schronić się od wiatru. Witajcie na Rugii!

fot. www.germany.travel

Na tej niewielkiej niemieckiej wyspie, położonej przysłowiowy rzut beretem od Świnoujścia, znajduje się  przyrodnicza perełka, w której 200 lat temu zakochał się słynny malarz epoki romantyzmu - Caspar David Friedrich. Mowa o majestatycznych skałach kredowych, które można oglądać w Parku Narodowym Jasmund. To najmniejszy niemiecki park narodowy, położony w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Do jego największych atrakcji należą kredowe klify o wysokości 117 metrów oraz ponad 700-letnie Stare Lasy Bukowe Niemiec na płaskowyżu Stubnitz, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

fot. www.germany.travel

Wyspę świetnie zwiedza się pieszo lub na rowerze. Ulubionym szlakiem miłośników pieszych wędrówek jest szlak Nationalpark Jasmund. 8,5-kilometrowa trasa wiedzie wzdłuż stromego brzegu, skąd rozciągają się niezapomniane widoki: białe skały kredowe, bujne bukowe lasy i morze o niespodziewanie wielu odcieniach błękitu. Rowerzyści mają do dyspozycji szlaki Hamburg-Rugia oraz Szlak Nadbałtycki.

fot. www.germany.travel

W parku Jasmund można podziwiać bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Na łąkach kwitną chronione gatunki storczyków, na przykład obuwik pospolity. Na niebie można zobaczyć rzadkiego bielika zwyczajnego, a na ziemi 1000 różnych gatunków chrabąszczy.


fot. www.germany.travel
Kto po doświadczeniu piękna przyrody chce zasmakować również kultury, na Rugii z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić jezioro Herthasee z legendarnymi słowiańskimi wałami obronnymi, wąwóz piratów w Sassnitz czy wystawę dzieł Caspara Davida Friedricha w Muzeum Miejskim w Greifswaldzie.Źródło informacji: www.germany.travel

0 komentarze: