Borneo Design

środa, lutego 24, 2016 Magda 0 CommentsNaturalne materiały, otwarte pomieszczenia i dużo wspólnej przestrzeni - to najważniejsze elementy tradycyjnego budownictwa na Borneo.
Choć nasza strefa klimatyczna i kulturowa zdaje się być bardzo odległa od tej egzotycznej wyspy, warto zaczerpnąć stamtąd garść inspiracji.


 Razem!

Longhouse to tradycyjna zabudowa do dziś spotykana w malezyjskiej części Borneo, czyli tej bogatszej i bardziej rozwiniętej niż indonezyjska. Mimo nowoczesnych lotnisk, fantastycznych dróg i prężnie rozwijającej się gospodarki część mieszkańców nadal mieszka w stary dobry sposób wypróbowany przez ich przodków należących do różnych plemion. Konstrukcja budynku przypomina jedną dużą wioskę. Bo longhouse – długi dom – to rząd połączonych ze sobą chat, przed którymi biegnie wspólny chodnik, pełniący także funkcję placu zabaw i spotkań. Tutaj mieszkańcy wioski pracują, omawiają nowiny, suszą pranie, tu bawią się dzieci. Tu nic się przed nikim nie ukryje. Sąsiedzi dzielą ze sobą obowiązki, troski, ale i radości. Cały longhouse wznosi się na palach, które chronią przed wilgocią i oddzielają wioskę od tropikalnej dżungli.Blisko natury

Do budowy tradycyjnych domostw wykorzystuje się to, co podsuwa matka natura: drewno, trzcinę, włókna bambusa. Mieszkania wykłada się naturalnymi tkaninami i plecionymi matami. W tropikalnym klimacie szyby nie mają większego sensu: powodują zaduch, błyskawicznie zachodzą parą i kurzem, ciągle wymagając mycia. Dlatego lepszym rozwiązaniem są otwarte pomieszczenia, panoramiczne okna, tarasy i przestronne werandy, a jedyną osłoną przed niewygodami przyrody bywa moskitiera lub elegancka kotara z muszli i drewienek. Niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania są niesamowite dźwięki i zapachy dżungli dostępne na wyciągnięcie ręki.Z fasonem 

Na Borneo niemal każde plemię ma charakterystyczny dla siebie kształt domu oraz własne ornamenty. Słynni łowcy głów wieszali na przykład pod sufitem koszyki z ludzkimi czaszkami… na szczęście dziś te dekoracje odeszły z zapomnienie. Wciąż można za to spotkać piękne rysunki o bogatej symbolice.
Grunt to działka

O nieodpartym uroku tradycyjnych domów na Bornego decyduje oszałamiające położenie. Otoczone zielonymi wzgórzami, zatopione w bujnej dżungli, oplecione przez tropikalne kwiaty domy, choćby były najskromniejsze, zostawiają daleko w tyle klimatyzowane mieszkania na nowoczesnych osiedlach, których na wyspie zaczyna przybywać. Popatrzcie sami – co wybieracie?


0 komentarze: