Nawiedzony kościół

sobota, października 17, 2015 Magda 1 Comments Skrzydłami starych, drewnianych wrót tłucze jesienny wiatr. Suche liście wirują na posadzce, a przez skórę przebiega zimny dreszcz. W drewnianych ławkach w złowrogiej ciszy siedzą obleczone w białe szaty postacie. Skupione i nieruchome. Martwe.

Białe zjawy modlą się z opuszczonymi głowami. W kościele panuje kompletna cisza, nikt się nie porusza, nie oddycha. Kim są niepokojący wierni? To instalacja artystyczna z przypominających duchy rzeźb.
Na wzgórzu nad czeską wioską Luková (ok 45 km od Pilzna) od stuleci wznosi się  kościół św. Jerzego. Najstarsza część budowli, prezbiterium i zakrystia, pochodzą z XIV wieku. W okresie wojen husyckich kościół został częściowo zniszczony, w XVI wieku odbudowany. W latach 1854-1858 przebudowano go w stylu neoromańskim i gotyckim. 
 Minioną świetność niszczejącemu kościołowi przywróciły 32 niezwykłe rzeźby studenta Jakuba Hadravy, umieszczone tu w roku 2012.  Wykonano je z pokrytych gipsem materiałów o różnej fakturze. Figury przedstawiają Niemców sudeckich, zamieszkujących dawniej tutejszą wioskę. Niektóre rzeźby są pokryte fosforem, który po zmroku sprawia niesamowite wrażenie.
 
 Dzięki  dużemu zainteresowaniu wystawą z dobrowolnych opłat za wstęp zebrano część środków na renowację niszczejącego kościoła. Wystawę można oglądać przez cały rok, po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji. Kościół św. Jerzego w Lukovej bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, na przykład corocznej Nocy Kościołów, która odbywa się w maju.
Więcej informacji na stronie: www.lukova-kostel.cz

 

1 komentarz: